a

Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adip elit, pellentesque turpis.

Zadzwoń do nas – 601 076 563      Znajdź nas na

Czy wiesz, że warto uczyć dziecko programowania już dziś?

Jak wygląda sytuacja w branży IT?

O programowaniu mówi się, że po języku ojczystym i języku angielskim jest „trzecim językiem”, jest językiem przyszłości. Wg raportu „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” o którym można było przeczytać w „Gazeta Polska Codziennie” najbardziej przyszłościowe zawody to właśnie specjaliści IT, specjaliści big data (czyli analizy baz danych) oraz robotyki.

Już dziś na rynku pracy brakuje specjalistów w tej branży. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju obecnie na rynku pracy brakuje od 40 do 50 tysięcy specjalistów. Wystarczy przejrzeć portale z ogłoszeniami o pracę – oferowane zarobki dla programistów są ponadprzeciętnie wysokie, zaś pracodawcy prześcigają się w bogatych pakietach benefitów dla potencjalnego pracownika.

Według prognoz zapotrzebowanie na programistów na rynku pracy będzie wciąż rosnąć wraz z dynamicznym rozwojem branży IT. Zapotrzebowanie to nie idzie w parze z liczbą kształconych obecnie specjalistów.

Warto też zwrócić uwagę, że nawet jeśli programowanie nie będzie głównym źródłem utrzymania to mimo wszystko warto znać podstawy. Umiejętność ta jest ceniona przez pracodawców wielu branż, zwłaszcza tam, gdzie konieczna jest analiza bardzo dużej ilości danych.

Co dziecko może zyskać ucząc się kodowania?

Pierwsza nasuwająca się od razu myśl, to oczywiście taka, że zyska zawód przyszłości i będzie miało dobrze płatną , bezpieczną posadę. Jest to bezsprzecznie najmocniejszy argument, by zacząć uczyć dziecko programowania. Ale oprócz tego istnieje szereg innych powodów, dla których warto by dziecko rozwijał się w tym kierunku.

Oprócz oczywistego powodu sama nauka kodowania pozwoli rozwinąć w dziecku umiejętności analitycznego myślenia oraz zdolności matematyczne – umiejętności tak bardzo poszukiwane w dzisiejszych czasach przez pracodawców. Dzieci ucząc się programować uczą się budowania algorytmów, czyli budowania logicznych sekwencji określonych czynności, aby wykonać dane zadanie (tak jak programiści „piszą” program, aby realizował określony cel).

Dzięki programowaniu dzieci uczą się kreatywnego poszukiwania rozwiązań oraz tego że dojście do celu często możliwe jest na wiele różnych sposobów. Pomysłowość jest często kluczem do znalezienia rozwiązania.

Warto zaznaczyć, że programowanie pozwala również rozwijać tak zwane umiejętności miękkie takie jak umiejętność pracy w zespole. Budując jakiś program lub go udoskonalając dzieci często dzielą się własnymi pomysłami lub pracują wspólnie nad rozwiązaniem danego problemu. Aby znaleźć jego rozwiązanie potrzebna jest dobra komunikacja w zespole, praca grupowa (tak jak w prawdziwym życiu programiści zajmujący się realizacją określonego projektu).

Dodatkowo programowanie pozwali zrozumieć zasady działania wielu aplikacji, z których na co dzień się korzysta. Dzięki takiej wiedzy można mieć wpływ na otaczający nas świat technologii, większa świadomość to większa możliwość kreowania nowych rozwiązań, realizowania nowych, własnych pomysłów na programy, aplikacje, itp.

Nie każde dziecko musi być programistą, ale każde zyska dzięki nauce kodowania.

W jakim wieku zacząć uczyć dziecko programowania?

Warto zacząć już od najmłodszych lat – jest to tylko kwestia znalezienia odpowiednich metod i narzędzi. Maluchy w wieku od 4 lat świetnie radzą sobie z układaniem logicznych sekwencji – np.: sekwencji ruchów robota tak by doszedł od mety do celu. Im wcześniej się zacznie tym w późniejszych latach dziecko łatwiej i szybciej będzie przyswajało sobie wiedzę związaną z programowaniem.

Post a Comment